Avrupa Birliği Ticari Markası Nedir?

Ticari markalar ürün ve hizmetlerimize ayırt edicilik ve bilinirlik katan ticari işaretlerdir. Bu kapsamda Avrupa Birliği Ülkeleri de birlik içerisinde bu alanda uyumu sağlamak için eski adıyla OHIM (İç Pazar Uyumlaştırma Ofisi) yeni adıyla EUIPO (Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi) ‘ni 15 Mart 1994’te kurmuştur. Merkezi İspanya’da olup Ofis üzerinden tüm birlik ülkelerine tek bir başvuru ile uyumlu bir ticari marka başvurusu yapmak mümkün olmaktadır. Yapılan başvurular; Maliyet Zaman İş yükü Süreç açısından avantajları vardır. Ofis üzerinden yapılan başvuru maliyetleri oldukça uygun olup, 3 ay gibi bir sürede tescil belgeniz tarafınıza gönderilmektedir. Her ülkede tek tek başvuru, yenileme, tescil gibi aşamalar tek dosya üzerinden 27 topluluk ülkesinde yapılabilmektedir. Sonrasında yayın süreci başlatılarak yapılan başvuru 3. Kişi ve kurumların itirazına sunulmaktadır. İtiraz gelmediği taktirde başvurunuz kayıt altına alınarak tescile bağlanmaktadır. Artık ticari marka başvurunuz 27 AB ülkesinde koruma altındadır. Sistemin dezavantajı ise olumlu veya olumsuz verilecek bir karar tüm ülkeleri bağlamaktadır. Ofis bu dezavantajın olabildiğince en aza indirgemek için başvurusu yapılan ticari marka dosyaları için inceleme kriterlerini olabildiğince esnetmiş olup ve yapılan muhalefet ve temyizler üzerinde kriterleri katı tutmuştur.


Avrupa Birliği Ticari Markası Nedir?

Ticari markalar ürün ve hizmetlerimize ayırt edicilik ve bilinirlik katan ticari işaretlerdir. Bu kapsamda Avrupa Birliği Ülkeleri…


WİPO Üzerinden Ticari Marka Başvurusu

Wipo (Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu), fikri mülkiyet alanında iş birliği sağlamak için kurulmuş küresel bir Birleşmiş Milletler organizasyonudur.


Afrika Ülkelerinde Ticari Marka Başvurusu

Afrika ülkelerinde ticari marka başvurularının birden çok ülkeyi kapsayan iki organizasyon vardır. Bunlar ARIPO VE OAPI’dir.